Czy pianka poliuretanowa to dobry wybór?
White Wall Paint House Under the Dark Sky With Stars · Free Stock Photo

Ocieplenie pianką poliuretanową, np. poddasza zapewnia wysoką szczelność izolacji. Jednak z powodu stosunkowo wysokiej ceny nie jest to wciąż na naszym rynku materiał zbyt popularny.

Izolacja wykonana przy użyciu metody natrysku pianki poliuretanowej ma bardzo dobre parametry techniczne. W jej wyniku tworzy się warstwa o dowolnej grubości pozbawiona zupełnie spoin. Pianka ta, jeśli zostanie założona od wewnątrz, nie ulega procesowi utlenienia i w przeciwieństwie do styropianu nie zanika wraz z upływem czasu.

Jak to działa?

Pianka poliuretanowa rozpręża się, zwiększając tym samym swoją objętość nawet ponad 100 razy. Dzięki temu dociera do wszystkich, nawet tych trudno dostępnych miejsc. W ten sposób eliminuje się problem mostków termicznych przez, które z domu ucieka ciepło. Tradycyjna izolacja nigdy nie osiągnie tak wysokiej szczelności.

Sposób na poddasze

Na poddasze sugeruje się zazwyczaj zastosowanie tzw. pianki otwarto komórkowej. Utrzymuje ona w budynku ciepło, ale jednocześnie pozwala na jego oddychanie. Zapobiega to powstawaniu wilgoci. Pianka nie zsuwa się, cechuje się dobrą przyczepnością w stosunku do różnego typu podłoży np. cegły, betonu, drewna i szkła. Jest również odporna na grzyby i pleśń. Pianka poliuretanowa nie obciąża konstrukcji. Metr kwadratowy nią pokryty waży bowiem maksymalnie około 6kg. Co także jest warto uwagi – w domach pokrytych taką izolacją poprawia się również znacząco jakość powietrza (zmniejsza się ilość kurzu i alergenów).

Wysokiej klasy pianka jest produktem, który nie podlega biodegradacji, nie utlenia się oraz wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Trzeba ją jedynie chronić przed działaniem promieniowania UV, co jest stosunkowo nieskomplikowanym zadaniem.

About